Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Kúpa nehnuteľnosti

Vždy sa teším, keď si niekto kupuje nehnuteľnosť, pretože to znamená, že si ide plniť sen.

Častokrát však počúvam negatívne skúsenosti z obhliadok, napríklad o tom, ako prezentácia bytu na internete nezodpovedá skutočnému stavu, ktorý videli, ako neseriózny predávajúci po prejavení záujmu dvíha cenu, ako sľuby hypotekárnej banky nezodpovedajú skutočnosti, keď už reálne prídu na prepočítanie, v akej výške by mohli zobrať úver na kúpu a aj o tom, ako sa ľudia stávajú rybkami, uväznenými v sieti predávajúcich, maklérov a úradníkov, čo mi je zakaždým veľmi ľúto.

Preto považujem za veľmi dôležitú úvodnú komunikáciu s budúcimi kupujúcimi na tému – čo vlastne hľadáte a ako to chcete zaplatiť. Pri stretnutí je potrebné, aby ste ako budúci kupujúci povedali maklérovi, čo z ponúk na internete Vás zaujalo, a čo by mal spĺňať Váš budúci domov. Typy bytov sú v princípe rovnaké, a tak maklér hneď bude vedieť, na akých uliciach sa nachádzajú takto dispozične riešené byty.

Zváži s Vami okolie, či požadujete pokojnú lokalitu, alebo máte radi ruch a život, kde budete parkovať svoje auto. Druhá vec je financovanie. So mnou môžete už na prvom stretnutí zistiť, do akej výšky Vám hypotekárna banka umožní čerpanie hypotekárneho úveru, aby ste mohli vyberať byty v cenovej hladine, ktorá je pre Vás prijateľná z hľadiska splátok, lebo tieto budú určovať Vašu životnú úroveň počas celej doby splácania bytu. K splátke netreba zabudnúť pripočítať náklady na inkaso, internet, TV, odvoz odpadu, poistenie a daň z nehnuteľnosti, dopravu – a to ste ešte nič nejedli.....

Takže vieme povedať koľko Vás to bude stáť, a môžeme si začať vyberať svoje bývanie. Tu nastupuje odborná práca makléra, ktorý spolu s Vami naplánuje obhliadky zaujímavých nehnuteľností. Po absolvovaní obhliadok, ktoré môžu prebiehať v niekoľkých etapách si s Vami preberie pre a proti a za predpokladu, že ste si vybrali, za Vás vyžiada od predávajúcich informácie o nehnuteľnosti, ktoré sú potrebné pre hypotekárnu banku. Hypotekárny špecialista pre Vás spracuje žiadosti do banky, zabezpečí znalecký posudok, a odnesie do banky všetky potrebné podklady k schváleniu úveru. Medzitým sa pripravia návrhy kúpnych zmlúv na odsúhlasenie všetkými stranami a maklér zabezpečí súčinnosť predávajúceho s bankou.
Ak všetko prebehne hladko, tak sa do 2-3 týždňov môžete tešiť na odovzdanie kľúčov, ale ešte je potrebné urobiť prepisy u správcu bytového domu, u poskytovateľa elektriny, plynu, prípadne vody, ak ide o rodinný dom. Až potom, po podpise odovzdávacieho protokolu je predaj ukončený a posledným dokumentom je doručenie Rozhodnutia z katastra, že nehnuteľnosť bola prevedená na Vás ako nového vlastníka.

Hocikde v tomto procese však môže nastať chyba, ktorú za Vás rieši maklér a hypotekárny špecialista, ak treba aj právnik, advokát, geodet, znalec, stavebný úrad atď. Ja sa riadim pravidlom, že všetko sa dá, ale treba osloviť ľudí, ktorí problematiku ovládajú. Naslepo už „človek z ulice“ nevybaví nič, stále potrebuje pomocnú ruku od ľudí na správnych miestach. Takže choďte do práce, venujte sa svojmu a prenechajte odborníkom to, čo nie je vo Vašej kompetencii, ani sfére záujmu a v závere budete spokojne odomykať svoje nové bývanie.