Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Financovanie - Hypotekárne a doplnkové, bankový scoring

Vzhľadom na širokú ponuku hypotekárnych úverov Vám ponúkame zdarma bankový scoring a preverenie možnosti financovania Vašej vybranej nehnuteľnosti.

Keďže nás banky neustále bombardujú ponukami cez internetbanking a cez telefonický marketing, množstvo ľudí je toho názoru, že získať hypotekárny úver nemôže byť problémom. Často sa však stretávam s tým, že po odovzdaní dokumentácie do banky nie je možné konkrétnemu klientovi poskytnúť hociktorý úver, nakoľko je množstvo faktorov, ktoré to ovplyvňujú. 

Všeobecné informácie:

Na začiatku je nutné prekonzultovať so zodpovednými pracovníkmi bánk osobné údaje klienta, a preveriť jeho rodné číslo v bankových registroch, ktoré ukážu bývalé úverové zaťaženie, možnosti čerpania hypotekárnych a spotrebných úverov na mieru. Toto môže urobiť len zamestnanec banky v spolupráci s hypotekárnym špecialistom, ktorý externe sprostredkuje úver pre klienta. Títo ľudia sú registrovaní v Národnej banke Slovenska a pravidelne absolvujú špeciálne školenia, ktoré banky pripravujú v oblasti noviniek, výluk a aktualizácie ponúk. Musím podotknúť, že spolupráca s nimi je v tomto smere veľmi výhodná. Váš špecialista pôjde do banky a zabezpečí pre Vás tú najvýhodnejšiu ponuku, a porovná ju s ponukami ďalších bánk. Následne Vám predloží možnosti a podmienky v niekoľkých bankách, a spolu vyberiete banku podľa toho, kde je pre Vás najvýhodnejší úrok, výška splátky a doba splácania v kombinácii s dofinancovaním spotrebným úverom, prípadne stavebným sporením. 

Financovanie kúpy bytu hypotekárnym úverom.

Dnes každý vie, že financovať 100% nehnuteľnosti len hypotekárnym úverom je len výnimočné, a túto výnimku banky poskytujú len obmedzenému počtu klientov, ktorí musia spĺňať množstvo kritérií. Ak klient nedisponuje hotovosťou na dofinancovanie 80%-tnej hypotéky do  kúpnej ceny, je potrebné získať 20% iným spôsobom. O vhodnosti a možnosti získania týchto prostriedkov Vás bude informovať certifikovaný hypotekárny špecialista.

Financovanie výstavby rodinných domov:

Táto kategória patrí do špeciálnej ponuky bánk, kde ide o to, aby klient nebol od začiatku zaťažený úverom na celú sumu, ktorú od banky žiada, ale aby čerpal postupne peniaze na kúpu pozemku a etapy výstavby. V tomto prípade spláca len úroky z načerpanej sumy, ktoré sú veľmi nízke v porovnaní s celou splátkou hypotéky. Až po dokončení RD a kolaudácii sa dočerpá celý úver a následne sa začne splácať, keď už klient býva vo svojej nehnuteľnosti. 

Prenos ťarchy pri predaji bytu/domu na inú nehnuteľnosť:

Banka umožní prenos ťarchy po zadaní žiadosti. Následne prehodnotí nehnuteľnosť, na ktorú sa bude ťarcha prenášať (k tomu je potrebný znalecký posudok), a vyhotoví záložné a úverové zmluvy. Po podpise a podaní návrhu na vklad posiela banka na kataster kvitanciu o výmaze predchádzajúcej ťarchy z nehnuteľnosti. Tento proces odťaženia nehnuteľnosti trvá najmenej 2 a najviac cca 4 mesiace, pretože ide o súčinnosť banky a katastra. Po tomto odťažení je nehnuteľnosť bez ťarchy pripravená na predaj novému vlastníkovi, ktorý môže na takýto byt/dom čerpať hypotekárny úver. Finančne Vás to zaťaží tým, že musíte banke uhradiť poplatok za zmenu úverových podmienok  (100-200 Eur), znalecký posudok (100-200 Eur), kolky k záložným zmluvám (51-66 Eur). Nie každý je ochotný si to priznať, a verejne je rozšírený názor, že „nás to nebude nič stáť“. Ešte podrobnejšie info o procese prenosu ťarchy Vám poskytneme na požiadanie.


Vyplňte tabuľku pre výpočet hypotéky. Zatiaľ informatívne, spätne do mailu dostanete zoznam potrebných podkladov: